Biografia Dzigar Kongtrul Rinpoczego

Biografia Dzigar Kongtrul Rinpoczego

J.E. Dzigar Kongtrul Rinpocze urodził się w 1964 roku w północnych Indiach jako syn Neten Ciokling Rinpoczego IIl i został rozpoznany jako emanacja Dziamgona Kongtrula Lodro Thaje, wielkiego mistrza i uczonego, który aktywnie wspótworzył ruch Rime. Od najmłodszych lat Rinpocze studiował ze swoim rdzennym guru, J.S. Dilgo Khjentse Rinpoczem. Pobierał nauki z linii Longcien Ningthig, jak również potrójnej linii Khjen Kong Ciok Sum (linii Dziamgon Kongtrula, Khjentse Łangpo i Ciogdziur Lingpy). Dzigar Kongtrul Rinpocze intensywnie studiował również z Tulku Urgjen Rinpoczem,  Njoszul Khen Rinpoczem oraz wielkim uczonym Khenpo Rinczenem.

W 1989 roku J.E. Dzigar Kongtrul Rinpocze wraz z rodziną przeniósł się do USA, a w 1990 roku rozpoczął pięcioletnią kadencje na stanowisku profesora filozofii buddyjskiej w Instytucie Naropa w Boulder Kolorado. W Stanach Zjednoczonych założył organizację Mangala Shri Bhuti, której zadaniem jest promowanie praktyk linii Longcien Ningthig i Khjen Kong Ciok Sum. Rinpocze otworzył również w południowym Kolorado górski ośrodek odosobnień, Longcien Dzigme Samten Ling w którym sam spędza dużo czasu Kiedy nie przebywa na odosobnieniu, podróżuje po całym świecie nauczając i prowadząc odosobnienia.

Obecnie Rinpocze przewodzi i nadzoruje działalność Mangala Shri Bhuti w trzech ośrodkach studiów i praktyk (Phuntsok Ciokling w Boulder, Kolorado, Pema Osel Do Ngak Cioling w Vershire, Vermont oraz Guna Institute w Bir, w Indiach), jak też dwóch centrów odosobnień (Longcien Dzigme Samten Ling w Creston, Kolorado i Guna Norling w Salvador da Bahia w Brazylii). Przewodniczy również nowopowstałej Akademii Thumaczy Guna w Bir, w Indiach.

J.E. Dzigar Kongtrul Rinpocze jest także malarzem – abstrakcyjnym ekspresjonistą – a jego obrazy inspirują ludzi na całym świecie, rozwijając ich wgląd. Sztuki i malarstwa uczył się od Yahne Le Toumelin, światowej sławy malarki ekspresjonistki, którą w 1960 roku przedstawił mu Andre Breton. Jest to jedna z nielicznych artystek, której dokonania na trwałe wpisały się w sztukę jej czasów.

Magazyn Dharma Dhrishti jest zaszczycony mogąc gościć na swoich łamach tego błyskotliwego nauczyciela, którego mądrość i odwaga inspiruje niezliczone istoty.