W klasztorze Mindrolling rozpoczyna się program Mindrol Lekśie

Wraz z Nowym Rokiem, ponad 50 studentów spakowało swoje teksty, torby z książkami i walizki, wsiadło do taksówek, pociągów i samolotów, a następnie udało się do Klasztoru Mindrolling  w Indiach aby 4 stycznia rozpocząć Intensywny Program Mindrol Lekśie.

Podróżując z miejsc  tak różnorodnych, jak Grecja, Chiny, Czechy, Irlandia, Dania, Polska, Meksyk, Francja, Niemcy, Norwegia, Hiszpania, Belgia i Stany Zjednoczone, studenci wybrani przez JE Mindrolling Dzietsün Khandro Rinpocze  rozpoczęli 10 -letni intensywny program. Program  obejmuje naukę i praktykę  rytuałów Wadżrajany z Linii Mindrolling,  języka tybetańskiego, filozofii i medytacji. Wizją Rinpocze dla tego olbrzymiego przedsięwzięcia jest dokładniejsze i pełniejsze przekazywanie ludziom z Zachodu głębokich i rozległych nauk i praktyk Wadżrajany tak by dzięki temu buddyzm Wadżrajny mógł prawdziwie tutaj zaistnieć. 

Już od  tygodni  Rinpocze, Dzietsünla i mniszki z Mindrolling Samten Tse przygotowywały pomieszczenia  i plany nauczania dla tego programu. Sale lekcyjne zostały posprzątane i pomalowane, zostały przygotowane  ławki i krzesła . Teksty do nauki sadhan Wadżrajany zostały specjalnie wydrukowane dla tego programu, a teksty do nauki potocznego języka tybetańskiego zostały zamówione w Dharamsali i innych miejscach. Nauczyciele spotkali się i przekazali treści i metody nauczania, a pokoje dla każdego ucznia zostały zorganizowane i przygotowane.

Z mieszanką emocji i głębokiej wdzięczności studenci zebrali się 4 stycznia rano w klasztorze Mindrolling. Prowadzeni przez Anilę Jonten Zangmo i Anilę Tsultrim Decien, uczestnicy ofiarowali khataki we wspaniałych ołtarzach klasztoru i stupy  aby przypomnieć  sobie o drodze do oświecenia, która jest powodem ich  obecności tutaj. Po południu uczniowie dołączyli do Dzietsün Khandro Rinpocze, Dzietsünli, Dzietsün Rinpocze, Dungse Rinpoczego oraz nauczycieli programu Ven. Ucien Czoktrul Dzigdral Kueng Rinpoczego, Ven. Khenpo Namdral Gjatso, Ven. Sonam Tobgyal la i Ven. Namdrol Zangpo la, by wspólnie przed Kudungiem  Kjabdzie Mindrolling Tricien Rinpoczego pomodlić się za pomyślne otwarcie programu.

Następnie grupa przeszła do klasy wykładowej, gdzie Rinpocze podzieliła się swoją wizją programu Mindrol Lekśie i przedstawiła każdego z nauczycieli tego programu. Uczniowie ofiarowali nauczycielom mandalę i khataki i następnie przedstawili się opowiadając o tym kim są, skąd pochodzą, o swojej nauce  i praktyce. Wybrani uczniowie przedstawili wszystkim zgromadzonym, prezentacje na temat swoich motywacji i aspiracji programu, podkreślając historyczny charakter tego przedsięwzięcia, ich wdzięczność za to, że zostali włączeni do programu oraz ich nadzieje na przekazanie dharmy na Zachód. Po zakończeniu ceremonii Rinpocze, Dzietsünla i mniszki ofiarowały każdemu z uczestników wszystkie przedmioty niezbędne do nauki i praktyki, takie jak zbiór tekstów i instrukcji, ciepłe szale i szaty [dendziu] oraz wiele inne prezentów, takich jak termofory, kołdry elektryczne, czajniki i naczynia oraz inne podstawowe wyposażenie. Dzień zakończył się radośnie uroczystą kolacją.

Pierwszy oficjalny dzień programu Mindrol Lekśie w dniu 5 stycznia uświadomił każdemu uczniowi, że nie będzie to żaden wakacyjny obóz. Dzień rozpoczął się o 6 rano od porannej praktyki. Zajęcia z recytacji tekstów pisanych rozpoczęły się już o 9 rano, po czym była lekcja nauki języka tybetańskiego. Po krótkim obiedzie miały miejsce nauki rytuałów i sadhan, a następnie  mudr, melodii, torm i tak dalej. Następnie odbyły się zajęcia z gramatyki tybetańskiej. Po kolacji  zaplanowano naukę i przekaz różnych przedmiotów alternatywnie z czasem dla samodzielnego studiowania. I tak jak to elokwentnie powiedział Ucien Czoktrul Rinpocze w czasie wykładu na temat rytuałów: po raz pierwszy w Indiach odbywa się taki program jak Mindrol Lekśie, w miejscu, w którym urodził się Budda i obrócił Kołem Dharmy, a w szczególności w klasztorze Mindrolling, w miejscu, gdzie Linia i praktyki Terdag Lingpy przetrwały kompletne, czyste  i niezmienione. Jest to rzeczywiście doskonałe miejsce dla pomyślnego rozpoczęcia programu Mindrol Lekśie.