Stupa – czorten, rodzaje

Osiem stup upamiętnia dawne wydarzenia z życia Buddy.

1. PEPUNG CZORTEN, Stupa Okazałych Lotosów

Kiedy Budda urodził się w Ogrodzie Lumbini w Kapilavastu, zrobił siedem kroków w każdym z czterech kierunków i z każdego jego kroku wyrósł lotos. Lotosy w czterech kierunkach symbolizowały Cztery Niezmierzoności: miłość, współczucie, radość i spokój równowagi. Aby to uczcić, król Shuddhodhana zbudował stupę znaną jako Stupa Okazałych Lotosów.

2. DÜDUL CZORTEN, Stupa Zwycięstwa nad Marą

W wieku trzydziestu pięciu lat Budda pokonał ataki Mary i osiągnął oświecenie pod drzewem Bodhi w Bodhgaya. Aby to upamiętnić, król Bimbisara zbudował Stupę Zwycięstwa nad Marą. Stupa ta jest również znana jako Stupa Oświecenia ( Dziangciub Ciöten).

3. TASHI GOMANG CZORTEN, Stupa Wielu Drzwi/ Bram

Budda obrócił Pierwsze Koło Dharmy w Parku Jeleni w Saranath niedaleko Varanasi. Dla upamiętnienia tego, pierwszych pięciu uczniów Buddy zbudowało Stupę Wielu Drzwi.

4. CIÖTRUL CZORTEN, Stupa Wielkich Cudów

Budda pokazał niewyobrażalne cuda w Gaju Jetavana w Shravasti, gdzie obezwładniał demony i heretyków. Dla upamiętnienia tego, lud plemienia Liczawi zbudował Stupę Wielkich Cudów, znaną również jako Stupa Pokonania Heretyków.

5. LHABAB CZORTEN, Stupa Zejścia Buddy z Dewaloki

W wieku czterdziestu dwóch lat Budda spędził letnie odosobnienie w Trajastrimsa, niebiańskim królestwie 33 rodzajów dewów. Tam nauczał Dharmy dla odrodzenia swojej matki – Mahamaji, aby odpłacić za jej dobroć. Następnie zszedł do ogrodu lotosów udumbara w mieście Sankasya. Dla upamiętnienia tego, mieszkańcy Sankasji zbudowali Stupę Zejścia Buddy z Dewaloki.

6. JENDUM CZORTEN, Stupa Pojednania

Kiedy kuzyn Buddy, Dewdatta, wywołał rozłam w Sandze, Budda pojednał dzielące się frakcje w aksamitnym gaju w Radżgriha w Magadha. Dla upamiętnienia tego, mieszkańcy Magady zbudowali Stupę Pojednania.

7. NAMGJAL CZORTEN, Stupa Całkowitego Zwycięstwa

W Waishali, na prośbę Upasaka Tsundry, Budda zgodził się przedłużyć swoje życie o trzy miesiące. Dla upamiętnienia tego, mieszkańcy Baishali zbudowali Stupę Całkowitego Zwycięstwa.

8. NJANGDE CZORTEN, Stupa Nirwany

Budda przekroczył do mahaparinirwany w Kushinagarze w wieku osiemdziesięciu lat. Dla upamiętnienia tego, plemię Malla z Kushinagara zbudowało Stupę Nirvany.

9. Kolejną jest STUPA KADAM, która różni nie od powyższych. Najbardziej rozpoznawcza charakterystyka to kształt dzwonu i podwójny rząd lotosów u jej podstawy oraz szczyt uwieńczony pąkiem/kwiatem lotosu. Swoje źródło pochodzenia wywodzi z Indii od Dzioło Atisi, który tego typu stupę miał przy sobie w czasie propagowania Buddadharmy w Tybecie.

Kadam stupa
Kadam stupa
Stupa Nirwany
Stupa Nirwany
Kadam stupa
Kadam stupa