13 – Sang Ngag Tenzin, czwarty Mindrolling Khencien

Historia Mindrolling: część XIII

Sang Ngag Tenzin — czwarty Mindrolling Khencien

Czwarty Mindrolling Khencien, Sang Ngag Tenzin urodził się jako drugi syn czwartego Mindrolling Triciena, Tri Gjurme Pema Tenzina. Zasłynął jako wielki uczony mistrz i dzierżyciel czystej linii winaja. Wykazując całkowite uwolnienie od samsarycznych splamień, obdarzony był wielką jasnością umysłu i doskonałą mądrością oraz zrozumieniem głębokich nauk już od wczesnego dzieciństwa. 

Studiował pod przewodnictwem wielu wielkich mistrzów i ukończył naukę oraz praktykę wszystkich głębokich i cennych nauk, jak również przyjął wiele ślubowań winaja, których dotrzymał w najczystszej formie. Znany był ze swojej wzorowej etyki i moralnego postępowania.

Po przyjęciu obowiązków Kenchena Mindrollind, obdarował cennymi ślubowaniami winaja niezliczoną ilość mnichów i rozpoczął swoją rozległą działalność w zakresie nauczania cennej Dharmy oraz wspierania swojego starszego brata, piątego Mindrolling Triciena Gjurme Trinle Namgjala w administracji klasztorem Mindrolling. 

Jego główny wkład polegał na utrzymaniu i dopilnowaniu rozwoju czystej linii winaja w Tybecie w czasach, gdy duchowy materializm coraz bardziej zagrażał autentyczności i szczerości linii Dharmy. 

Zgodnie z tradycją Mindrolling, Khencien Sang Ngag Tenzin poświęcił całe swoje życie zachowaniu i rozkwitowi drogocennej Dharmy w ogóle, a w szczególności najwyższej linii winaja. Jego poświęcenie linii rodzinnej Mindrolling i służenie wizji Terdag Lingpy i Lociena Dharmaśri, zapewniły zachowanie cennych nauk w całości dla przyszłych pokoleń. Miłość i oddanie Kenciena San Ngag Tenzina do swojego brata, Tri Trinle Namgjala, były inspiracją dla wszystkich i razem pracowali, by rozwinąć dokonania swoich przodków.  


 

Kolejne części historii Mindrolling zostaną dodane, gdy tylko będą dostępne.